Od 1991 roku kompleks jezior w okolicach Boszkowa wchodzi w skład Przemęckiego Parku Krajobrazowego. Utworzono go w celu ochrony i zachowania jednego z najciekawszych fragmentów krajobrazu polodowcowego w Wielkopolsce. Walory turystyczne okolicy i bogactwo przyrody stanowią magnes przyciągający tysiące wczasowiczów. Skutkiem popularności Boszkowa jest trwający od lat 50. XX wieku proces budowy domków letniskowych. Zlokalizowano tam również liczne zakładowe ośrodki wypoczynkowe. Obecnie coraz częściej dochodzi do podziału gruntów rolnych, i ich sprzedaży na działki budowlane. Naukowcy i ekolodzy ostrzegają, że na brzegach jeziora Dominickiego wyrosło już miasto średniej wielkości, co w coraz większym stopniu zagraża ekosystemowi.

Fotografia pochodzi z czasów, gdy Boszkowo było jeszcze spokojnym „kurortem” pozwalającym na wypoczynek w ciszy nad brzegiem jeziora. Mieszkańcy Leszna stanowili wówczas najliczniejszą grupę wczasowiczów. Wśród nich była również leszczyńska młodzież. Z lewej strony na krześle siedzi Marta Waligóra.

W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2002 roku, dar