Kategoria: Włoszakowice

Włoszakowice. Pocztówka wielotematyczna, 1906 rok, Wschowa, Verlag der photographische Anstalt von Adolf Enderich

Pocztówka adresowana do Richarda Elze z Glauzig. Datowana: Włoszakowice, 3.12.1906.  Szanowny Panie Elze! Przesyłamy najserdeczniejsze życzenia i błogosławieństwa z okazji urodzin. Jeschke z żoną. Mimo chwilowych przeciwności wszystko…

Włoszakowice. Pocztówka wielotematyczna, około 1912 roku, Leszno, Photographische Aufnahme und Verlag von Samus Breslauer

Pocztówka adresowana do panny Anny Pytlik z Bremy. Datowana: Włoszakowice, 3.07.1912. Wysłana przez Linę Nicolai.  Droga Panno Pytlik! Dziękuję bardzo za piękną kartkę, bardzo mnie ucieszyła.Szczególnie cieszę się,…

Włoszakowice. Pocztówka wielotematyczna, około 1913 roku, Berlin, Photograph Robert Brock

Pocztówka adresowana do panny Hedwig Koschel z Münster. Datowana: Włoszakowice, 7.10.1913.  Droga Hedwigo z mamą i rodzeństwem. Twoją kartkę otrzymałam i dziękuję. Myślałam, że będziesz na mnie zła…

Włoszakowice. Pocztówka wielotematyczna, około 1913 roku, Wrocław, Verlag Max Fiedler

Pocztówka adresowana do Fabiana Brenienka z Krefeld. Datowana: Włoszakowice, 7.10.1913.  Drogi kuzynie Fabianie! Przepraszam, że tak długo Ci nie odpowiadałam. Od 20 lipca jestem w domu. Nie wiem,…

Włoszakowice. Pocztówka wielotematyczna, przed 1915 rokiem, Leszno, Photographische Aufnahme von Samus Breslauer

Zbudowany dla Aleksandra Józefa Sułkowskiego (1695–1762) pałac myśliwski we Włoszakowicach kilkakrotnie przebudowano w XIX i XX wieku. Zniknęła wieńcząca go pierwotnie kopuła, ale przetrwał umieszczony na parapecie okazały…

Włoszakowice. Pocztówka wielotematyczna, około 1915 roku, Leszno, Photographische Aufnahme und Verlag von Samus Breslauer

Jednotorową linię kolejową do Wolsztyna i dalej do Zbąszynia budowano etapami. Pierwszy zakończył się w 1896 roku, a ostateczne otwarcie linii nastąpiło w 1904 roku. Stacja kolejowa we…

Włoszakowice. Pocztówka wielotematyczna, około 1915 roku, Leszno, Photographische Aufnahme und Verlag von Samus Breslauer

Budynek sklepu i agencji pocztowej Louise Burchart przy obecnej ulicy Kurpińskiego wyburzono po II wojnie światowej. Właścicielka zajmowała się handlem i przyjmowała przesyłki pocztowe, które następnie rozsyłano koleją….

Włoszakowice. Pocztówka wielotematyczna, około 1915 roku, Wolsztyn, Photo-Atelier Fritz Enderich 

Pierwszy chrzest w kościele ewangelickim we Włoszakowicach miał miejsce 12 grudnia 1778 roku. Ochrzczono wówczas Annę Susannę Dorotheę Tetzner, córkę miejscowego sukiennika Johanna Christiana. Pierwsze małżeństwo zawarto 24…

Włoszakowice. Pocztówka wielotematyczna, około 1918 roku, Wrocław, Verlag Max Fiedler

Pocztówka adresowana do stolarza Józefa Bortlisza z Włoszakowic. Datowana: Głogów, 1.10.1921. Wysłana przez P. Nitschke z Głogowa. Drogi Józefie! W Głogowie wylądowałem całkiem nieźle. […] Napisałem już do…

Włoszakowice, Pałac Sułkowskich, 1843 rok

Pałac myśliwski we Włoszakowicach jest jedynym tego typu obiektem w Wielkopolsce, wzniesionym na planie trójkąta. Powstał w latach 1749–1752 dla Aleksandra Józefa Sułkowskiego (1695–1762), nowego właściciela okolicznych dóbr….

Włoszakowice, Pałac Sułkowskich, po 1920 roku

Wyjątkowość pałacu we Włoszakowicach sprawia, że jest on motywem często wykorzystywanym w malarstwie, grafice i fotografii. Podziw i zainteresowanie budzi zarówno sama bryła, jej lokalizacja jak i detale…

Włoszakowice. Hotel, około 1915 roku, Wschowa, Verlag der photographische Anstalt von Adolf Enderich

Dawny hotel Oskara Hentschela przy obecnej ulicy Kurpińskiego 24 stoi do dzisiaj i nadal służy podobnym celom. W przeszłości – poza pokojami gościnnymi – mieściła się w nim…

Włoszakowice. Poświęcenie dzwonów, 1926 rok, Leszno, Tadeusz Semrau

Bicie dzwonów kościelnych towarzyszy chrześcijanom od niepamiętnych czasów. Ich dźwięk symbolizuje zjednoczenie wiernych i komunikuje otwartość Kościoła. W życiu każdej wspólnoty dzwony pozostają ważnym elementem zbiorowej tożsamości i…

Włoszakowice. Portret Rozalii Pytlik, około 1922 roku

Rozalia Maria Pytlik z domu Dartsch (1868–1938) przez kilkadziesiąt lat mieszkała we Włoszakowicach. Pochodziła z Wronowa na Dolnym Śląsku. Wspólnie z mężem prowadziła gospodarstwo, a jednocześnie pomagała mieszkańcom…

Włoszakowice. Portret Anny Pytlik, pocz. XX wieku, Bremen, Atelier „Prinzess”

Włoszakowice. Portret Anny Pytlik, pocz. XX wieku, Bremen, Atelier „Prinzess” Anna Pytlik (1890-1968) urodziła się we Włoszakowicach w rodzinie rolnika i murarza Romana (1865–) i akuszerki Rozalii z…

Włoszakowice. Portret Emilii Pytlik, lata 20. XX wieku, Wolsztyn, Fritz Enderich

Emilia Małgorzata Pytlik (1908–1977) pochodziła z Włoszakowic i była córką murarza Romana (1865–) i akuszerki Rozalii z domu Dartsch (1868–1938). Jej starszą siostrą była Anna Bortlisz (1890-1968). W…

Włoszakowice. Fotografia ślubna, około 1928–1929 roku

We wszystkich kulturach i społecznościach ślub stanowi element utrwalonego przez tradycję rytuału, nadającego młodej parze status rodziny. Od wieków wraz z weselem zaliczany jest do najważniejszych momentów w…

Włoszakowice. Portret rodziny Pytlik, przed 1938 rokiem

Włoszakowice to miejscowość licząca blisko 4000 mieszkańców. W okresie międzywojennym było ich ponad dwa razy mniej, a część ludności była pochodzenia niemieckiego. O ówczesnej świadomości narodowej zdecydowanej większości…

Włoszakowice. Dożynki, 1949 rok, Mieczysław Kudella

Niektóre elementy stroju ludowego były traktowane jak lokata kapitału. Dotyczy to zwłaszcza biżuterii, bogato zdobionych czepców i okryć wierzchnich. Kosztowne części ubioru były wyznacznikiem prestiżu, nie wszyscy członkowie…