Pocztówka adresowana do Richarda Elze z Glauzig. Datowana: Włoszakowice, 3.12.1906. 

Szanowny Panie Elze! Przesyłamy najserdeczniejsze życzenia i błogosławieństwa z okazji urodzin. Jeschke z żoną. Mimo chwilowych przeciwności wszystko się ułoży. Obyś był zdrowy i szczęśliwy i tego pragniemy dla Ciebie i Rudiego. 

Droga Pani Elze! Przepraszamy, że tak długo nie pisaliśmy. Często myślimy o Tobie i małym Rudim. Czy wysypka szybko mu zniknęła? Teraz prawdopodobnie nie może się doczekać spotkania ze Świętym Mikołajem. W tym roku dostałam dwie gęsi, z których każda przybrała 5 funtów w ciągu dwóch tygodni. Ich perspektywy są zawsze beznadziejne. Przesyłamy wiele pozdrowień dla Ciebie i Twojego kochanego męża oraz Rudiego. 

Parafia katolicka we Włoszakowicach istnieje od początku XV wieku, a kościół nosił kiedyś wezwanie Najświętszej Marii Panny i Wszystkich Świętych. Obecny, wzniesiony w latach 1640–1643 z fundacji Krzysztofa Opalińskiego (1609–1655), jest pw. Świętej Trójcy. Wczesnobarokową świątynię, podobnie jak kościół w Przemęcie i farę w Lesznie, wyróżniają dwie kwadratowe wieże. 

Parafia ewangelicka powstała w 1778 roku za zgoda Franciszka Sułkowskiego (1733–1812). Książę wyznaczył plac i przekazał drewno na budowę kościoła. Powstała również szkoła i plebania (pastorówka). Wszystkie te obiekty z czasem przebudowano – najwcześniej kościół, który ze względu na błędy konstrukcyjne zamknięto w 1810 roku. 

Dawna szkoła ewangelicka (ulica Jana Otto) i dawna pastorówka (ulica Zachodnia) służą obecnie jako budynki mieszkalne. Po II wojnie światowej plebanię zaadoptowano na Ośrodek Zdrowia. 

W miejscowości czynna była również szkoła katolicka (ulica Spokojna), pozostająca pod opieką plebana. Istniała już w XVI wieku. Aktualnie mieści się w niej przedszkole. Nową szkołę zbudowano w latach 1957-1959. 

Pałac także zmienił właściciela i pełni inne funkcje.  Jako siedziba władz gminy służy mieszkańcom, pozostaje jednak świadkiem historii Włoszakowic i jej związków z dziejami rodów Leszczyńskich i Sułkowskich. 

nr inw. MLH 4830
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2015 roku, zakup

D.Cz.