Kategoria: Osieczna
Pocztówka adresowana do adwokata Pawła Radwańskiego z Pszczyny. Datowana: Osieczna, 28.08.1902. Wysłana m.in. przez R. Mietze, Margarete P., M. Rothe. Początki miejscowości sięgają XIII–XIV wieku, a lokacja miasta…
Pocztówka adresowana do grenadiera Daniela Wantza z Colmaru w Alzacji. Datowana Osieczna, 25.02.1916. Nadana przez Ed. Vogelbacha. Drogi Towarzyszu. Od czasu gdy poszedłem do pociągu wiele się u…
Pocztówka adresowana do Drukarni „Głosu Leszczyńskiego” w Lesznie. Datowana: 14.06.1926. Nadana przez B. Peikerta. Widok Osiecznej od strony południowo-zachodniej. Zdjęcie wykonano z wieży osieckiego zamku. Ukazuje architekturę miasta…
Widok miasta od strony południowo-wschodniej. Fotografię wykonano z wieży kościoła farnego. Współczesna zabudowa rynku i sąsiadujących z nim ulic pochodzi w większości z XIX wieku. W następstwie pożaru,…
W kadrze uchwycono fragment miejskiej zabudowy przy obecnej ulicy Jeziornej i ulicy Podgórnej, przebudowanej w okresie II wojny światowej. W piętrowym budynku z prawej strony mieścił się komisariat…
Na placu rynkowym, po lewej, przy pompie studziennej, dwie sylwetki kobiet z wiadrami, po prawej wznoszą się lekko w górę zabudowania kamienic przyrynkowych ustawione: pierwsza szczytowo, dwie kalenicowo,…
Pocztówka adresowana do panny Anny Doblinger z Berlina-Lichterfeld. Rozplanowanie miasta opiera się na czworobocznym rynku. Podczas lokacji wokół placu wytyczono działki budowlane, za którymi od zachodu, północy i…
A: (Cudowne obrazy M. Boskiej i św. Walentego) Pocztówka adresowana do Emilii Brzóski z Leszna. Kochana E[…]j! W dzień twoich 30 urodzin zasyłamy ci najserdeczniejsze życzenia, abyś dożyła…
Dnia 2. sierpnia 1859 runąłem w popiół z żałosnym jękiem. Dnia 22 maja 1860 powstałem z grobu z radosnym dźwiękiem dla nowej chwały Bożej i pociechy ludzkiej. Dzwony…
Zamek w Osiecznej został zbudowany w XV wieku dla rodu Borków. Była to obronna rezydencja rycerska – fortalicjum – wzniesiona na uboczu miasta, posiadająca własny system umocnień. Jedyna…
Widok ulicy Tadeusza Kościuszki (niem. Lissaerstraße, ul. Leszczyńska). Ulica dochodzi do południowo-zachodniego narożnika rynku i stanowi pozostałość dawnego szlaku prowadzącego w kierunku Krzywinia. Tak w przeszłości jak i…
W XIX wieku Osieczna znalazła się poza głównymi szlakami drogowymi i stopniowo traciła na znaczeniu. Budowa bitej drogi do Leszna w niczym nie zmieniło sytuacji, a plany budowy…
Dom Świętego Józefa w Osiecznej został założony w 1900 roku jako dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek. Budowa zakładu i sprowadzenie zakonnic były zasługą ks. proboszcza Romana Leszczyńskiego (1831–1906)…
Osieczna. Wiatraki, 1938 rok Samodzielny cech młynarzy w Osiecznej istniał od 1768 roku, ale nie oznacza to oczywiście, że młynarzy w mieście wcześniej nie notowano. Pod koniec XVII…
Wiatraki w Osiecznej stanowią część miejskiej legendy. Do historii przeszły jako miejsce walk powstańczych w styczniu 1919 roku. Niemiecki atak na miasto został odparty, a powstańcy zdobyli na…
Na płaskiej przestrzeni przy drodze z masywnymi skrzydłami trzy drewniane wiatraki, które stanowią po dzień dzisiejszy jedną z wizytówek miasta i jednocześnie są świadectwem jego przeszłości. Tam też…
Wielka Wojna 1914–1918 była pierwszym światowym konfliktem, w którym walczące armie zmagały się ze sobą na kilku kontynentach. Wśród zmobilizowanych żołnierzy znalazło się około 3 000 000 Polaków, powołanych…
Nazwa „Stanisławówka” wywodzi się od imienia proboszcza parafii w Świerczynie księdza Stanisława Świderskiego (1869–1921). W 1922 roku jego brat – dr Bronisław Świderski (1873–1941) z Leszna – zbudował…
Jezioro Łoniewskie to jeden z kilku akwenów położonych w okolicach Leszna, które najczęściej wybieramy na miejsce wypoczynku. Już w okresie międzywojennym Osieczna stała się miejscowością letniskową, a czynny…
W okresie zaborów władze pruskie wykorzystywały organizacje społeczne jako jedno z wielu narzędzi służących germanizacji. Nie inaczej było w przypadku bractw strzeleckich. Komendantem w Osiecznej zostawał każdorazowo burmistrz…
Pierwszy statut Bractwa Kurkowego w Osiecznej zatwierdził w 1635 roku Adam Olbracht Przyjemski (1590–1644). Dokument został potwierdzony w 1685 roku przez król Jana III Sobieskiego (1629–1696). Jego następcy:…
Dewizą braci naszych jest ćwiczenie się w sztuce strzelania, by w razie potrzeby tak jak dawniej stanąć w obronie całości granic naszej ukochanej Rzeczypospolitej i bronić jej do…
Na mocy decyzji władz wojewódzkich i starosty powiatowego w Lesznie w 1921 roku wznowiono działalność Bractwa Kurkowego w Osiecznej. W skład pierwszego, polskiego zarządu weszli: burmistrz Stanisław Szurkowski…
Wręczenie Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Osiecznej nowego sztandaru miało miejsce 28 maja 1933 roku. Uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców i zaproszonych gości. Sztandar odbiera dr Stanisław Polewski (1892–1967), prezes…
Nowy sztandar Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Osiecznej został wykonany w Poznaniu, w pracowni hafciarskiej Teodora Antczaka. Na stronie głównej umieszczono na czarnym tle godło państwowe – białego orła…
Organizacje kombatanckie w okresie II Rzeczypospolitej były ważnym ogniwem łączącym interes społeczny i narodowy. Nie zawsze jednak, pomimo deklarowanej apolityczności, potrafiły jednoczyć całe środowiska i stawać ponad podziałami….
Ksiądz Paweł Steinmetz (1876–1940) związał się z Osieczną w 1906 roku. Wcześniej był wikariuszem w Lesznie. Należał do najbardziej aktywnych duchownych w regionie. Z jego inicjatywy powołano do…
W Osiecznej działało kilka polskich stowarzyszeń, które w ramach powadzonej działalności zajmowały się teatrem i sztuka sceniczną. Wśród nich Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” i założone w 1906 roku Towarzystwo…
I wojna światowa wyrwała z rodzinnych domów miliony mężczyzn, wśród nich mieszkańców Prowincji Poznańskiej. Jako cesarscy poddani złożyli daninę krwi za sprawę, którą nie zawsze mogliby nazwać swoją….
Rodzina opisywana jest najczęściej jako podstawowa grupa społeczna, na której opiera się społeczeństwo. Podział ról w rodzinie określały obyczaje i tradycja, różne pod różnymi szerokościami geograficznymi. W większości…
Fotografia portretowa to szczególny rodzaj zdjęć, a zarazem jeden z najtrudniejszych gatunków fotografii. Sztuką jest tu – podobnie jak w przypadku malarstwa – uchwycenie osobowości i emocji portretowanych…
W fotografii portretowej stosuje się różne podejścia, a ich wybór powinien zależeć od wcześniejszej rozmowy fotografa z modelem. Czasami buduje się atmosferę poprzez odwołanie do zainteresowań lub zawodu…
Osieczna w okresie powstania wielkopolskiego stała się ważnym ośrodkiem polskich władz wojskowych i cywilnych. Dzięki odwadze powstańczych oddziałów i postawie mieszkańców miasto odparło niemieckie ataki i po zawieszeniu…
Cecylia Figuła z domu Maciejewska do Osiecznej przyjechała wraz z mężem w 1919 roku. Po jego przedwczesnej śmierci pozostała w mieście. Niestety, nie udało się odnaleźć informacji na…
Katolickie Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Młodzieży Żeńskiej należały w okresie międzywojennym do najbardziej aktywnych organizacji na terenie Leszna. Utworzono je bazując na doświadczeniu Stowarzyszenia Młodzieży Polsko-Katolickiej – powstałego…