A: (Cudowne obrazy M. Boskiej i św. Walentego)

Pocztówka adresowana do Emilii Brzóski z Leszna. 

Kochana E[…]j! W dzień twoich 30 urodzin zasyłamy ci najserdeczniejsze życzenia, abyś dożyła 90 zdrowia przede wszystkiem i dobrego zięcia dla twej córki. 

Ołtarz główny i ołtarze boczne w kościele klasztornym pw. św. Walentego pochodzą z lat 1784–1787 i został wykonany przez rzeźbiarza Antoniego Schulza z Rawicza. Jego prace – ołtarze i rzeźby ołtarzowe – zachowały się także w Odolanowie, Rawiczu, Wolsztynie, Woźnikach i Wschowie oraz w Wołowie na Śląsku. W twórczości Schulza bardzo często spotykamy się ze zleceniami otrzymywanymi od reformatów. W Osiecznej pomagali mu bracia zakonni, snycerze i stolarze Tomasz Mielnarski i Antoni Sikorski. Rokokowe wyposażenie – poza ołtarzami – obejmuje konfesjonały, rzeźby na chórze muzycznym i ławki. 

Do najcenniejszych zabytków przechowywanych w kościele należy pochodzący z pierwszej połowy XVII wieku obraz Matki Boskiej Łąkowskiej (tzw. Osieckiej), będący odtworzeniem słynącej cudami figury Matki Boskiej Łąkowskiej z kościoła w Nowym Mieście Lubawskim (wcześniej w Łąkach Bratiańskich, tzw. „pruskiej Częstochowie”). Wszystkie ołtarze posiadają rzeźbione antepedia, a autorem kilku obrazów (m.in. św. Anny i św. Klary), jest wybitny polski malarz i rysownik Franciszek Smuglewicz (1745–1807). 

nr inw. MLH 1514
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 1969 roku, zakup

D.Cz.