Kategoria: Wilkowice
Ceremonia poświęcenia kościoła ewangelickiego w Wilkowicach odbyła się 3 października 1894 roku. Świątynię wzniesiono w centralnej części dawnego założenia pałacowego. Po wykupieniu majątku przez pruską Komisję Osadniczą dobra…
Ewangelicka plebania (pastorówka) jest jednym z kilku budynków wchodzących w skład dawnego centrum konfirmacyjnego. Pierwotną siedzibę właścicieli majątku Stablewskich, a następnie dr. Ludwika Rekowskiego (1847–1919), przebudowano na potrzeby…
Ewangelickie domy opieki powstawały w różnych częściach Prus. Na przełomie XIX i XX wieku najczęściej związane były z działalnością Misji Wewnętrznej (Verein für Innere Mission). Jednym z głównych…
Wilkowice. Centrum Konfirmacyjne, przed 1918 rokiem, Wolsztyn, E.J. Scholz Ww. (Inhaber Paul Scholz)
Utworzenie parafii ewangelickiej w Wilkowicach i budowa Centrum Konfirmacyjnego stanowiło poważną inwestycję. Od początku miała ona służyć całej ewangelickiej wspólnocie w Prowincji Poznańskiej. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni dawnego…
Centrum Konfirmacyjne w Wilkowicach służyło realizacji dwóch celów. Pierwszy – konfesyjny (wyznaniowy) – zakładał intensywną ścieżkę edukacyjną i wychowawczą dla młodych członków Ewangelickiego Kościoła Unijnego. Drugi – propaństwowy…
Pierwszym pastorem parafii w Wilkowicach został w 1898 roku Florens Christian Rang (1864–1924) z Kassel, teolog protestancki, polityk, pisarz i działacz spółdzielczy. W 1902 roku zastąpił go Max…
Członkowie każdej parafii ewangelickiej mają możliwość włączenia się w prace różnych przykościelnych stowarzyszeń. Formy ich działalności: dobroczynna, kulturalna, czy oświatowa, odpowiadają różnym potrzebom wspólnoty. Zaangażowanie parafian może być…
Jedną z wielu form religijnej i kulturalnej aktywności członków parafii ewangelickiej w Wilkowicach była działalność chóru i orkiestry dętej (Gesang- und Posaunenchor der Pfarrkirche Wolfskirch). Podobne koła tworzono…
Zaświadcza się niniejszym p. Skorackiemu Antoniemu z Leszna, że od 1.X.1926 do 31.III.1928 pełnił obowiązki II (drugiego) członka Zarządu Spółdzielni „Rolnik” w Lesznie. Na stanowisku tym okazał się…
Z kulturą rolną wzrasta dobrobyt, podnosi się chów inwentarza żywego co już miało miejsca za czasów niewoli niemieckiej mimo wielu trudności ze strony rządu pruskiego. Jest to niepomierną…