Z kulturą rolną wzrasta dobrobyt, podnosi się chów inwentarza żywego co już miało miejsca za czasów niewoli niemieckiej mimo wielu trudności ze strony rządu pruskiego. Jest to niepomierną zasługą tych obywateli promieniujących pracą i zapobiegliwością we własnych warsztatach, którzy w krytycznych czasach mimo narażania się osobistego, uważali za swój święty obowiązek krzewić oświatę, chęć do pracy i oszczędności wśród pomniejszych gospodarzy, czy to w kółkach rolniczych, spółdzielniach i rolnikach. (Bronisław Świderski)

Działalność organizacji rolniczych w powiecie leszczyńskim w latach 1920-1939 skupiała się na podnoszeniu produkcji, na pracy edukacyjnej oraz naukowej. Współpracowano z ośrodkami doświadczalnymi, wdrażano nowe metody gospodarowania i promowano nowoczesne techniki hodowli zwierząt i roślin. 

Po utworzeniu w 1925 roku Wielkopolskiego Towarzystwa Kółek Rolniczych w Poznaniu w jego strukturach znalazły się oddziały z Leszna i okolic. Połączenie wysiłków służyło podniesieniu konkurencyjności produkowany towarów. Chroniło także członków przed możliwym ryzykiem strat ponoszonych w walce z niemieckimi rolnikami. Na terenie powiatu działało 11 kółek skupiających około 800 członków.

W sposób niezależny działały spółdzielnie rolniczo-hodowlane „Rolnik”, mające swoje siedziby w Lesznie i Osiecznej. Przedsiębiorstwa miały za zadanie podnoszenie poziomu produkcji gospodarstw, ich rentowności i dochodów. Łączyły także ludzi z różnych środowisk – z miast i wsi – rozwijały działalność handlową i prowadziły skup płodów rolnych.  

spuścizna po Józefie Skorackim
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 1996 roku, dar

D.Cz.