Zaświadcza się niniejszym p. Skorackiemu Antoniemu z Leszna, że od 1.X.1926 do 31.III.1928 pełnił obowiązki II (drugiego) członka Zarządu Spółdzielni „Rolnik” w Lesznie. Na stanowisku tym okazał się pilnym, sumiennym i na wskroś uczciwym pracownikiem, zasługującym na zaufanie mu gdziekolwiek bądź podobnego stanowiska. W imieniu Rady Nadzorczej Spółdzielni „Rolnika” w Lesznie życzę odchodzącemu Panu Skorackiemu pomyślności w dalszej jego pracy dziękując za dotychczasową w naszej Spółdzielni. Jerzy Donimirski, Prezes Rady Nadzorczej „Rolnika” w Lesznie. 

Rozwój ruchu spółdzielczego w Wielkopolsce w XIX wieku stanowił element walki o utrzymanie polskiego ducha narodowego. Powstające wówczas spółki i spółdzielnie wspierały polski przemysł, handel, rzemiosło i rolnictwo. Uczyły jak oszczędzać i wykorzystywać zgromadzone środki w walce ekonomicznej z pruskim państwem. Skupiając tysiące członków – przedstawicieli różnych warstw społecznych – uczestniczyły w przygotowaniu przyszłych kadr dla odrodzonej ojczyzny.

Organizacje rolnicze i kredytowe powstawały także w Lesznie i jego okolicach. Początkowo skupiały polskich i niemieckich obywateli, jednak na przełomie XIX i XX wieku ich drogi często się rozchodziły. Utworzenie banków ludowych w Przemęcie (1892), Osiecznej (1895) i Bukówcu Górnym (1904), miało wymiar patriotyczny i służyło ochronie interesów polskiej ludności. 

Spółdzielnia Rolniczo-Hodowlana „Rolnik” w Lesznie działała w okresie międzywojennym. Jej wieloletnim prezesem był Jerzy Donimirski-Brochwicz (1897–1939), żołnierz, rolnik, działacz gospodarczy i spółdzielczy. Jedno z gospodarstw należących do Spółdzielni znajdowało się w Wilkowicach. 

Zwiedzanie gospodarstw rolnych w Wilkowicach
Zwiedzanie gospodarstw rolnych w Wilkowicach, wys. 8,7 cm x szer. 13,7 cm; odbitka srebrowo-żelatynowa, papier fotograficzny, okres międzywojenny; Muzeum Okręgowe w Lesznie: spuścizna Józef Skoracki

spuścizna po Józefie Skorackim
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 1996 roku, dar

D.Cz.