Pocztówka adresowana do grenadiera Daniela Wantza z Colmaru w Alzacji. Datowana Osieczna, 25.02.1916. Nadana przez Ed. Vogelbacha.
Drogi Towarzyszu. Od czasu gdy poszedłem do pociągu wiele się u mnie zmieniło. Jestem teraz zastępcą księgowego w Osiecznej, odkąd nie ma księgowego Witta. Nie wiem jak długo tu zostanę, może tylko kilka dni. Ja i obserwator (?) zostaliśmy wpisani na listę robotników wykwalifikowanych i mam nadzieję, że szary strój będę nosił najdłużej. Mam nadzieję, że dotarłeś bezpiecznie, a Twoi bliscy mieli dużo radości. Życzę wszystkiego dobrego Tobie i Twojej rodzinie.
Miasto powstało na niewielkim wniesieniu w rejonie od wieków zasiedlanym przez różne grupy ludności. Początki osadnictwa w rejonie Osiecznej datuje się od mezolitu, czyli środkowej epoki kamienia. W X i XI stuleciu w okolicy istniało kilka grodów i osad mieszkalnych, m.in. w Drzeczkowie, Górznie, Gronówku i Łoniewie. Osada taka mogła istnieć również na terenie obecnego miasta, jednak jest to tylko hipoteza. Potwierdzić mogłyby ją wyłącznie badania archeologiczne.
W nawiązaniu do niemieckiej nazwy miejscowości Storchnest (Bocianie Gniazdo), na pocztówce ktoś domalował dwa bociany. Jeden unosi się nad polem, drugi żeruje na sąsiedniej łące. Kilka lat przed wydaniem pocztówki, w 1913 roku, mieszkańcy Osiecznej po raz pierwszy oglądali przelatujący nad miastem sterowiec oraz dwupłatowy samolot.
nr inw. MLH 4813
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2012 roku, zakup
D.Cz.