Pocztówka adresowana do Fabiana Brenienka z Krefeld. Datowana: Włoszakowice, 7.10.1913. 

Drogi kuzynie Fabianie! Przepraszam, że tak długo Ci nie odpowiadałam. Od 20 lipca jestem w domu. Nie wiem, kiedy znowu będę […]. Dziękujemy za kartkę z 21. poprzedniego miesiąca, która został wysłany za mną. Dzisiaj jest ślub cioci Marinki i twoi rodzice też tu są. Idę tam wieczorem, szkoda, że ​​tak późno. Serdeczne pozdrowienia od Twoich rodziców przesyła Twoja kuzynka Anna wraz z rodzicami i rodzeństwem.

Już niedługo Włoszakowice znów coś od Ciebie usłyszą.Napiszę więcej jak tylko znajdę czas. Mam nadzieję, że u Ciebie wszystko w porządku […] wracasz do domu. 

Kościół parafialny pw. Świętej Trójcy wzniesiono według projektu lub przy współudziale Krzysztofa Bonadury Starszego (1582–1668), nadwornego architekta Opalińskich. Zaprojektowanie ołtarza głównego zlecono pochodzącemu z Włoch krakowskiemu rzeźbiarzowi Sebastianowi Sali (po 1587–1652). Dzięki rozległym kontaktom, zamiłowaniu do sztuki i mecenatowi artystycznemu Opalińscy pozostawili po sobie wiele pomników – kościołów, ołtarzy, nagrobków i rezydencji – mających świadczyć o ich wielkości i trosce jaką otaczali swoje dobra.  

Życie mieszkańców Włoszakowic koncentrowało się wokół spraw codziennych, związanych z pracą i zapewnieniem rodzinie podstawowych warunków bytowych. Nie wszyscy zajmowali się uprawą roli. Część trudniła się rzemiosłem, byli robotnicy, drwale, oberżyści i kupcy. Sklep Franza Bayera był jednym z kilku, w których zaopatrywano się w potrzebne artykuły. 

Napływ ludności ewangelickiej do Włoszakowic nastąpił w połowie XVIII wieku. W latach 30. XIX stulecia na potrzeby rozrastającej się wspólnoty przebudowano jedną z oficyn pałacowych i urządzono w niej kościół. Gromadzili się w nim mieszkańcy wielu okolicznych miejscowości, w sumie ponad 400 osób. Parafia istniała do 1945 roku. Potem kościół przejęto i przeznaczono na Gminny Ośrodek Kultury. 

Z pałacem myśliwskim we Włoszakowicach nie wiążą się żadne legendy, chociaż w regionie ich nie brakuje. Legendarnym można natomiast nazwać sam pałac, który jako jedyny w Polsce ma kształt trójkąta. 

nr inw. MLH 1503
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 1969 roku, zakup

D.Cz.