Jednotorową linię kolejową do Wolsztyna i dalej do Zbąszynia budowano etapami. Pierwszy zakończył się w 1896 roku, a ostateczne otwarcie linii nastąpiło w 1904 roku. Stacja kolejowa we Włoszakowicach nadal wykorzystywana jest do przewozów pasażerskich i towarowych, a w budynku dworca działa kasa biletowa.  

Willę dla leśniczego – domek myśliwski (Villa Jägersruh), zbudowano w 1910 roku przy obecnej ulicy Jana Otto 2. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej obiekt zmienił swoje przeznaczenie i został kupiony przez rodzinę Szymyślik. Obecnie, jako budynek mieszkalny, pozostaje w prywatnych rękach. 

Zespół rezydencjonalny we Włoszakowicach złożony jest z pałacu, parku oraz dwóch oficyn. Obie pochodzą z XVIII wieku ale zostały kilkakrotnie przebudowane. Obiekt widoczny z lewej strony przystosowano w XIX stuleciu do potrzeb religijnych i urządzono w nim ewangelicką świątynię, w drugim z budynków mieściły się biura nadleśnictwa. Dzisiaj pełnią już nowe funkcje. 

Sztuczna wyspa, na której wznosi się pałac ma zarys pięcioboku i otoczona jest fosą. Poza obrębem wyspy znajdują się pozostałości parku krajobrazowego z alejami i przecinającymi je kanałami zasilającymi fosę. Główna aleja dojazdowa prowadziła z pałacu do części gospodarczej, ale na skutek przebudowy dróg układ ten jest już mniej widoczny. 

nr inw. MLH 1504
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 1969 roku, zakup

D.Cz.