Budynek sklepu i agencji pocztowej Louise Burchart przy obecnej ulicy Kurpińskiego wyburzono po II wojnie światowej. Właścicielka zajmowała się handlem i przyjmowała przesyłki pocztowe, które następnie rozsyłano koleją. Wcześniej wykorzystywano do tego celu dyliżanse. Pierwszy spis prawa pocztowego na ziemiach polskich pojawił się w czasach Napoleona (1769–1821) w Księstwie Warszawskim, a ceny przesyłek bardzo długo zależne były od wagi i od odległości.
Lasy i grunty należące do Nadleśnictwa Włoszakowice położone są obecnie w 6 gminach i dwóch województwach: lubuskim i wielkopolskim. Znaczna część tych terenów wchodzi w skład Przemęckiego Parku Krajobrazowego, chroniącego jeden z najciekawszych fragmentów rzeźby polodowcowej w Wielkopolsce. Leśnicy – tak jak w przeszłości – chronią lasy i siedliska zwierząt dbając, by mogły służyć także kolejnym pokoleniom. Zamienili jednak dawną siedzibę nadleśnictwa, położoną w sąsiedztwie pałacu, na kompleks nowoczesnych budynków przy wyjeździe w stronę Wolsztyna.
Pałac książęcy we Włoszakowicach, na wzór posiadłości królów Francji, nosił nazwę Trianon. Stosowny napis umieszczono nad wejściem do budynku. Pierwotna rezydencja królewska pod Paryżem stanowiła miejsce schronienia i odpoczynku dla władców, a z czasem przekształcona została w małą wioskę. Jej założycielem był Ludwik XV, mąż Marii Leszczyńskiej i zięć Stanisława Leszczyńskiego, dawnego właściciela Włoszakowic. Dzisiaj dawna posiadłość jest częścią parku wersalskiego, natomiast pałac we Włoszakowicach Urzędem Gminy.
nr inw. MLH 1505
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 1969 roku, zakup
D.Cz.