Kaczkowo leżało w granicach Śląska do 1920 roku i dopiero ustalenia traktatu wersalskiego sprawiły, że wieś przyłączono do Polski. Miejscowość istnieje od XIII wieku, a najstarsza informacja o parafii pochodzi z 1326 roku. Współczesny kościół pw. św. Marcina zbudowano po okresie reformacji staraniem rodziny Lessel Stoschów. Początkowo była to świątynia drewniana, którą w 1817 roku przebudowano. Konstrukcję drewnianą zastąpiono wówczas szkieletową z ceglanym wypełnieniem. 

Szachulcowy kościół był filiałem parafii w Czerninie, a od 1925 roku opiekę duszpasterską sprawowali w nim duchowni z Rydzyny i Gołaszyna. W okresie II wojny światowej kościół w Kaczkowie był jedynym w powiecie leszczyńskim otwartym dla Polaków. Jako duszpasterz działał tam ks. Sylwester Matuszak (1900–1953), wieloletni proboszcz w Zbarzewie, Wilkowicach i Mórkowie.  

Autorem plastycznego przedstawienia kościoła jest znany leszczyński artysta Romuald Bogaczyk (1910–1980). Rysunek powstał w okresie międzywojennym i ukazuje widok świątyni przed dobudową kaplicy Matki Boskiej. Wzniesiono ją w latach 1947-1953.

nr inw. ML 541
w zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 1979 roku, zakup

D.Cz.