Wieś Kąkolewo leżąca osiem kilometrów od Leszna – przeżywała w dniu 2 maja podniosłą uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika ku czci bohatera – powstańca Jana Machowiaka i powstańców, którzy w pamiętnym roku 19-tym – walczyli o wyzwolenie ziemi polskiej z pod przemocy niemieckiej i krew swoją dla ojczyzny przelali. 

Pamięć o powstaniu wielkopolskim jest przykładem zbiorowej dumy z odniesionego zwycięstwa. Obchody rocznicowe organizuje się od ponad 100 lat, a w 2021 roku ustanowiono Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Nadal wystawia się pomniki i funduje pamiątkowe tablice czczące powstańców. 

Manifestacja patriotyczna zorganizowana w Kąkolewie w 1937 roku zgromadziła wielu uczestników zmagań z lat 1918-1919, przedstawicieli władz, duchowieństwa i mieszkańców regionu. Odsłonięcie pomnika poświęconego Janowi Machowiakowi (1899-1919) i powstańcom walczącym w szeregach Grupy „Leszno” odbyło się w asyście szwadronu ułanów, oddziału piechoty i orkiestry 55 Poznańskiego Pułku Piechoty.  Ślub wierności odrodzonej ojczyźnie złożył widoczny na fotografii pułkownik Władysław Wiecierzyński (1894–1983), dowódca leszczyńskiego garnizonu. 

Jan Machowiak walczył w batalionie powstańczym na odcinku „Pawłowice”. Został ranny w potyczce pod Kąkolewem 10 stycznia 1919 roku. W ciężkim stanie przez kilka dni przebywał w lazarecie w Drobninie. Następne przewieziono go do szpitala w Piaskach gdzie zmarł. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Kąkolewie wraz ze swoimi towarzyszami broni. Projekt pomnika przygotował podporucznik Jan Skrzypczak (1886–1947). 

nr inw. MLFa 3551
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2020 roku, dar

D.Cz.