Kyrie eleison, Christe eleison, Kyrie eleison.Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.Ojcze z nieba, Boże, – zmiłuj się nad nami.Synu, Odkupicielu świata, Boże, Duchu Święty, Boże, Święta Trójco, Jedyny Boże.
Kapliczki wznosi się w Polsce od ponad tysiąca lat, ale dopiero w XIX wieku zaczęto stawiać je w sposób masowy. Fundowano je w podziękowaniu za ocalenie od zarazy, pożaru lub dla upamiętnienia ważnych wydarzeń. Po zniesieniu pańszczyzny chłopi ustawiali je przy swoich obejściach lub montowali na ścianach chałup, często w nadziei odstraszenia złych mocy. Państwa zaborcze dopatrując się w religijnych praktykach „patriotycznej manifestacji”, zwalczały ów zwyczaj ograniczając prawa i swobody polskich obywateli. Niszczenie miejsc kultu na masową skalę prowadziły władze okupacyjne w latach II wojny światowej.
Kapliczka utrwalona na rysunku Romualda Bogaczyka (1910–1980) jest jedną z kilku, które istniały w Krzycku Małym i Krzycku Wielkim przed 1939 rokiem. Artysta podróżując po powiecie leszczyńskim dokumentował w szkicowniku małą wiejską architekturę, tworząc i notując ołówkiem lub kredką rodzinne krajobrazy.
Romuald Bogaczyk należał do najbardziej uzdolnionych twórców związanych z przed- i powojennym Lesznem. Jako absolwent Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu, uprawiał przede wszystkim linoryt, drzeworyt, litografię i rysunek. Był ilustratorem książek i dekoratorem wnętrz.
nr inw. ML 511
w zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 1978 roku, zakup
D.Cz.