Wyobraźnia artysty pozwala mu odczytywać i odwzorowywać świat w sposób różny od tego, jak postrzegają go inni, ci mniej utalentowani. Z grona najbardziej znanych leszczyńskich plastyków wyróżniał się Józef Skoracki (1920–2005), autor ilustracji do ponad 2000 książek i albumów. Jako plastyk i absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu uprawiał przede wszystkim grafikę i fotografię, rysował, zajmował się filmem i aranżacją wnętrz. 

Jego spuścizna obejmuje setki prac, między innymi serię drzeworytów przedstawiających architekturę Leszna i okolicznych miejscowości. Wśród nich urzekający i na swój sposób baśniowy widok kościoła pw. św. Katarzyny w Dąbczu. Szachulcową budowlę ukazał w sposób wizjonerski, pełen pasji i artyzmu. Przekształcając wizerunek i nadając mu indywidualne cechy, podkreślił znaczenie kościoła jako miejsca skupienia i dokonującej się w człowieku duchowej przemiany.

Józef Skoracki był w 1945 roku współzałożycielem Stowarzyszenia Plastyków Leszczyńskich, a od 1950 roku członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Poznańskiego. 

nr inw. MLS 1388
w zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2005 roku, dar

D.Cz.