Koło Śpiewacze zostało założone w 1919 roku przez Stefana Wytyka, Jana Sternę, Edwarda Furmańczaka i Jakuba Maciejewskiego. Dyrygentem w pierwszych latach działalności był Stefan Wytyk (w latach 1919–1924), a w późniejszym okresie organista Wiktor Przybył (w latach 1924-1936) i Alfons Kostrzewski. Początkowo Koło liczyło około 35 członków. Z czasem liczba ta wzrosła i śpiewano wówczas w chórze męskim i chórze mieszanym.
Zespół wielokrotnie brało udział w miejscowych uroczystościach z okazji świąt narodowych i kościelnych. Chór występował także w okolicznych miejscowościach, najczęściej we Włoszakowicach, Brennie, Przemęcie i Starkowie. Latem urządzano zabawy taneczne poprzedzone występem zespołu. W 1931 roku odbyło się uroczyste poświęcenie „Liry” – symbolu związków śpiewaczych, jednak już 5 lat później, w 1936 roku, Koło przestało istnieć.
Fotografia pochodzi z początkowego okresu działalności chóru. Wszystkie jego członkinie maja na sobie stroje ludowe. Mężczyzna siedzący pośrodku to zapewne dyrygent i kierownik zespołu.
nr inw. B.6703
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 1994 roku, dar
D.Cz.