Pocztówka adresowana do M. Kotschej z Krakowa. Datowana: Drobnin, 27.12.1904.

Kochana Michalinka, Serdecznie Ci dziękuję za przesłaną mi kartę śliczną wraz z życzeniami szczęśliwych świąt. Również i ja z całego serca Wam wszystkim życzę na ten nowy Rok jak najpomyślniejszego. Aby Wam Pan Bóg we wszystkim Błogosławił. Także i Władziom Kochanym tego samego życzę, i od Nich także dobrego życzenia się spodziewam. Jaśnie Pani na nóżkę lepiej i mnie na rękę także. Dotychczas u nas po staremu tylko znów umarł Brat i Siostra Nieboszczyka Pana Rychłowskiego i to zaraz po sobie krótko. Tymczasem ściskam Was wszystkich jak najserdeczniej. Kochająca Antonina Rydzewska. 

Miejscowość należy do najstarszych w powiecie leszczyńskim. Znana była już w XIII wieku.  W lewym górnym rogu umieszczono wizerunek dworu wniesionego w 1852 roku dla Waleriana Ignacego Rychłowskiego (1824–1902). Na początku XX wieku parterowy budynek otrzymał piętrowe skrzydła i przedsionek w formie ryzalitu. 

Na ujęciu środkowym i w prawym górnym rogu dwie kapliczki przydrożne z figurami Matki Boskiej. Druga z kapliczek, choć w zmienionej formie – i jak się wydaje w zmienionej lokalizacji – przetrwała do dnia dzisiejszego. Na zdjęciu klęczy przy niej młoda kobieta, jedna z lokatorek drobnińskiego dworu. 

W lewym dolnym rogu budynek szkoły, a w środku budynek gościńca – oberży, częściowo krytej strzechą. Jedną z osób stojących przed szkołą jest katolicki kapłan, najprawdopodobniej ks. Antoni Kinowski (1847–1923), proboszcz z Oporowa. Drugą może być kierownik placówki. 

nr inw. MLH 4810
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2012 roku, zakup

D.Cz.