Módl się za nami, święta Boża Rodzicielko.
Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Panie, nasz Boże, daj nam, sługom swoim, cieszyć się trwałym zdrowiem duszy i ciała, i za wstawiennictwem Najświętszej Maryi, zawsze Dziewicy, uwolnij nas od doczesnych utrapień i obdarz wieczną radością. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

Kapliczki i krzyże przydrożne stanowią trwały element polskiego krajobrazu. Rozsiane przy drogach, w lasach i na polach świadczą o głębokim przywiązaniu do rodzimej tradycji. Od wieków towarzyszą ludzkim siedliskom podkreślając związki ludowych obrzędów z wiarą Kościoła katolickiego. Wykute w kamieniu, wyrzeźbione w drewnie lub odlane z metalu materializują uniesienia serc pobożnego ludu. Wierni pochylają przed nimi głowy, zanoszą modlitwy i przyozdabiają kwiatami. Podczas nabożeństw odmawia się przy nich litanie i śpiewa pieśni ku czci Najświętszej Marii Panny. Otaczane czcią mieszkańców pozostają elementem religijnego dziedzictwa obecnego na polskiej ziemi od ponad 1000 lat. 

W Jezierzycach Kościelnych odnajdziemy dwa krzyże ustawione przy wjazdach do miejscowości od strony Święciechowy i Włoszakowic oraz kapliczkę przy zjeździe do Małej Wsi – w kierunku Sądzi. Kolejna znajduje się na tyłach parafialnego cmentarza. Obiekt utrwalony na rysunku autorstwa Romana Bogaczyka (1910–1980) niestety nie dotrwał do naszych czasów, podobnie jak inna kapliczka, wystawiona jako wotum po I wojnie światowej, a wyburzona w 2011 roku. 

nr inw. ML 504
w zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 1978 roku, zakup

D.Cz.