Koło śpiewu założono w sierpniu 1926 roku z inicjatywy nauczyciela Stanisława Kasztelana. W pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości polska młodzież z Jezierzyc należała do istniejącego w Gołanicach koła „Cecylia”. Uczęszczanie na próby do sąsiedniej miejscowości ostatecznie skłoniło mieszkańców do utworzenia własnego chóru. Początkowo liczył on 58 członków, jednak liczba ta szybko się zmniejszyła i utrzymywała na poziomie 30–40 osób.

Koło było najaktywniejszą polską organizacją działającą w Jezierzycach Kościelnych, w których 60% ludności stanowili niemieccy osadnicy. Należeli do niego przede wszystkim robotnicy folwarczni, a dyrygowali miejscowi nauczyciele. Po Stanisławie Kasztelanie byli to: Bernard Szeląg w latach 1929-1937 i Władysław Musielak w latach 1937-1939. Próby odbywały się w szkole. Ze względu na brak funduszy nauczyciele dyrygowali chórem społecznie. Poza okolicznościowymi koncertami i udziałem w przeglądach zespołów wokalnych przygotowywano i prezentowano sztuki teatralne, komedio-opery oraz obrzędy ludowe. Fotografię wykonano z okazji obchodów 10-lecia istnienia Koła. Grupa śpiewaków i członków zarządu pozuje eksponując godło w kształcie liry.

nr inw. B.6703
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 1994 roku, dar