Działania wojenne, a następnie pozbawienie prawowitych właścicieli ich majątków na mocy dekretu o reformie rolnej, w wielu przypadkach oznaczało zniszczeniem cennych dla kultury narodowej zabytków. Podobny los mógł spotkać dwór Morawskich w Luboni. Po 1945 roku opuszczona rezydencja ulegała stopniowej dewastacji, co w konsekwencji groziło jej wyburzeniem. Utrwalony na fotografii parterowy korpus budynku pozbawiony jest dachu, drzwi i okien, a stan murów świadczy o ich postępującej degradacji.

W XIX wieku dwór należał do Tadeusza Morawskiego (1821–1888), szambelana i wicemarszałka Sejmu Wielkiego Księstwa Poznańskiego. W Luboni przyszedł na świat jego syn Franciszek (1868–1932), poseł do parlamentu niemieckiego i sejmu pruskiego, członek Pruskiej Izby Panów i poseł do sejmu II Rzeczypospolitej. W latach 20. i 30. XX wieku dobra należały do Antoniego (1895–1932) i Marii Anny (1898–1986) Morawskich.

W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od lata 60. XX wieku, dar