Kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej zbudowano jako kaplicę dworską w 1597 roku. Jej fundatorami byli Bartłomiej Pawłowski (ok. 1550–przed 1605) i Dorota z Rydzyńskich (ok. 1550–przed 1621). Od końca XVIII wieku pełni funkcję kościoła parafialnego w miejsce wcześniejszej świątyni pw. św. Mikołaja i św. Barbary.  

Mielżyńscy posiadali liczne majętności w całej Wielkopolsce. Dzięki małżeństwu Macieja (1636–1697), rotmistrza chorągwi husarskiej i uczestnika bitwy pod Wiedniem z Katarzyną Gorzycką z Mycielskich (–1712), dołączyły do nich także Pawłowice. Nowy pałac zbudowali w XVIII wieku, a potem kilkakrotnie go rozbudowywali. 

Wiejskie i podmiejskie sklepy były z reguły małe i oferowały artykuły „pierwszej potrzeby”. Kupcy wiedzieli jednak, że konieczne jest budowanie dobrych relacji z klientami. Jedna z rad brzmiała: „Nie otwieraj sklepu, jeśli nie potrafisz się uśmiechać”. Organizowano promocje, degustacje, stosowano rabaty. W takim duchu działał zapewne dom towarowy Ludwika Górnego. 

Linię kolejową łączącą Leszno z Ostrowem Wielkopolskim otwarto w 1888 roku. Stanowiła ona przedłużenie linii z Żar i Żagania. Dzięki dalszej rozbudowana zyskano połączenie do Skalmierzyc (stacja graniczna), a następnie do Łodzi Kaliskiej. Wzniesiony wówczas dworzec kolejowy zachował do dzisiaj niezmienioną bryłę, ale nie pełni już dawnej funkcji. 

nr inw. MLH 4384
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2002 roku, zakup

D.Cz.