W 1946 roku Polskie Towarzystwo Zootechniczne założyło na terenie majątku w Pawłowicach zakład szkolenia fachowego. Od tamtego czasu do dziś pałac jest pod troskliwą opieką Instytutu Zootechniki w Krakowie, Zakładu Doświadczalnego w Pawłowicach. Celem ośrodka było dokształcanie pracowników rolnych i rolników indywidualnych w zakresie hodowli i chowu bydła, trzody chlewnej, owiec i drobiu. Ośrodek działał do 1949 roku. Prowadził szkolenia dla kilku tysięcy uczestników, w tym członków spółdzielni produkcyjnych, służby rolnej i kierownictwa Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR).

Fotografię wykonano w jednym z budynków gospodarczych. Prezentowana w nim wystawa uderza prostotą. Klatki dla drobiu, gniazda zatrzaskowe, wiszące na ścianie schematy i dwie gabloty stanowią całe wyposażenie. W powojennej rzeczywistości skomunizowanej Polski forma rzadko górowała nad treścią.

W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od lat 60. XX wieku, dar