W realiach PRL-u wszelkie obchody i spotkania na szczeblu centralnym i samorządowym, musiały być sprofilowane do zainteresowań mieszkańców, poddane kontroli i służyć celom propagandowym. Nie inaczej było w przypadku turniejów, zawodów sportowych i koncertów. Przygotowane scenariusze musiały zyskać akceptację władz i były monitorowane przez odpowiednie czynniki. Jednym z najbardziej znanych i popularnych turniejów w latach 60., 70. i 80. XX wieku był „Turniej Miast”, skupiający przed ekranami telewizorów tysiące widzów. Organizowano go w formule zawodów, w których uczestniczyli zawodnicy dwóch rywalizujących ze sobą miast, np. Śremu i Międzyrzecza (1974), Rawicza i Płońska (1988), czy Krotoszyna i Kłodzka (1988).

W wielu miejscowościach organizowano lokalne wydarzenia kulturalne promujące folklor, dorobek miejscowych zespołów amatorskich i służące szeroko pojętej rozrywce. Jednym z takich cyklicznych spotkań były organizowane w Pawłowicach „Pawłowickie Tele Niedziele”, podczas których mieszkańcy mogli wysłuchania koncertów i recitali różnych wykonawców. Spotkania odbywały się na terenie pałacu.

W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2014 roku, dar