Pocztówka adresowana do panny Almy Littmann z Rixdorfu k. Berlina. Wysłana m.in. przez: Metę Eckert, Martę Kirste, Emila Michela, Bertę Krause i W. Frommmelt.

Szkoła w Przybyszewie była jedną z mniejszych szkół w powiecie leszczyńskim. W latach 1920-1923 uczyły się w niej dzieci polskie, natomiast w szkole w Lasocicach niemieckie. Z powodu braku nauczyciela lekcje odbywały się trzy razy w tygodniu. W 1950 roku szkoły zostały połączone. Do Przybyszewa chodziły dzieci z klas: III i IV.  

W oberży Friedricha Jaehnsa poza izbą szynkową mieściły się pokoje zajezdne oraz mieszkanie właściciela. Na tyłach stajnia i wozownia. W XIX wieku w otoczeniu wielu karczm pojawiły się parki i elementy małej architektury. W Przybyszewie dla gości przygotowano altanę ogrodową. 

Dworek w Przybyszewie przebudowano około 1910 roku dla nowego właściciela Hugona Lehmanna (–1927). Pierwotnie miejscowość należała do Przybyszewskich i Wilkowskich, a od końca XVIII wieku do Mycielskich. W 1859 roku majątek przeszedł w ręce niemieckie.  

Nie wiemy nic o jakości obsługi klientów w sklepie Franza Palutte, ani poziomie zadowolenia osób kupujących w tym składzie. Na zewnątrz budynek wygląda jak zwykła wiejska chata. Jeśli był to jedyny skład w Przybyszewie, właściciel na pewno nie przejmował się reklamą. 

Krajobrazowy park dworski powstał w 2. połowie XIX wieku, w czasach, gdy majątek należał do pruskiego przemysłowca Bethela Henry Strousberga (1829–1884) lub do księcia Christiana Krafta von Hohenlohe-Oehringe (1848–1926). Do dzisiaj zachował się układ ścieżek, ale drzewostan znacznie przetrzebiono. 

Budynek mieszkalny dla robotników folwarcznych tzw. dwanaściorak, wzniesiono na początku XX wieku. W 1896 roku majątek w Przybyszewie użytkował 329 ha ziemi ornej, 130 ha łąk i 226 ha lasów. Hodowano konie, bydło i trzodę chlewną. Do dworu należały także trzy sady i wiatrak. 

nr inw. MLH 4708
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2007 roku, zakup

D.Cz.