Bractwa kurkowe i ich działalność mają ścisły związek z historią poszczególnych miast i mieszczaństwa. Pierwsze organizacje powstały w średniowieczu w Europie Zachodniej. Uczono w nich posługiwania się bronią i organizowano oddziały gotowe do obrony murów. Pierwsze bractwa na ziemiach polskich powstały w XIV wieku w Poznaniu, Kcyni, Żninie i Wrocławiu. Szybko zyskały poparcie władz jako czynnik wzmacniający obronność państwa. Podczas konkursów strzelano zazwyczaj do figury ptaka, przeważnie koguta – kura – stąd polska nazwa bractwo kurkowe. 

Bractwo Strzeleckie w Rydzynie działa z przerwami od początku XVII wieku. Jak wiele innych przygotowywało mieszczan do obrony, organizowało konkursy strzeleckie i wzmacniało więzi łączące braci. Z czasem przeobraziło się w organizację towarzyską i kulturotwórczą, uczestniczącą w życiu lokalnej społeczności na różnych poziomach. 

Fotografia została wykonana w parku krajobrazowym na tyłach zamku w Rydzynie, gdzie mieści się strzelnica. Bracia prezentują swój stary sztandar pochodzący z czasów zaboru pruskiego. Nowy został ufundowany w 1934 roku. Z królewskim łańcuchem na szyi stoi król kurkowy Franciszek Filipiak. 

nr inw. MLFa 324
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 1963 roku, dar

D.Cz.