Bractwa Kurkowe są jednymi z najstarszych stowarzyszeń obronnych w Europie i w Polsce. Jak wspominają historycy i dziejopisarze działalność bractw kurkowych to ponad 750 lat wiernej służby Bogu i Ojczyźnie. Spełniały one przez wieki rolę obrony cywilnej i terytorialnej, a następnie, pielęgnując dawne obyczaje i tradycje militarne, stały się areną walki o polskość i niepodległość, o zachowanie tożsamości i kultury narodowej, szczególnie w okresie zaborów. Postawa braci kurkowych, ich poświęcenie i udział w walce o niepodległość, także w okresie II wojny światowej, to piękna karta historii Polski.

Członkowie rydzyńskiego bractwa prezentują się na tle pawilonu strzelnicy przy zamku w Rydzynie. Przed królem kurkowym – Józefem Stelmachem (1896-1939)  – ustawiona została tarcza strzelecka.

W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 1963 roku, dar