Zgodnie z tradycją bractw strzeleckich raz w roku organizuje się strzelanie do tarczy o tytuł króla kurkowego. Zdobycie tego tytułu wiązało się z różnymi przywilejami, ale i obowiązkami.  Przywilejem było m.in. zwolnienie na cały rok z podatków miejskich, a często i krajowych. Do obowiązków zorganizowanie przyjęcia dla braci i – jeśli tak stanowił statut – zamówienie własnego portretu, który trafiał następnie do kolekcji prezentowanej w siedzibie Bractwa. Największy zbiór portretów królów kurkowych w Polsce posiada Muzeum Okręgowe w Lesznie. 

Budynek strzelnicy Bractwa Kurkowego w Rydzynie powstał około 1767 roku, jako jedna z wielu, w większości nie zachowanych już budowli. Inwestycja miała związek z pracami zleconymi przez Augusta Sułkowskiego (1729–1786) i służyła upiększeniu otoczenia zamkowego. W porze letniej teren między strzelnicą i nowo założonym ogrodem warzywnym pełnił rolę ujeżdżalni. 

W okresie dwudziestolecia międzywojennego wiele pamiątkowych fotografii z udziałem członków Bractwa Strzeleckiego wykonywali na tle strzelnicy lub w jej sąsiedztwie. Sztandar na zdjęciu trzyma Wojciech Ratajczak (1879–1944). 

nr inw. MLFa 325
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 1963 roku, dar

D.Cz.