Pocztówka adresowana do Willy Riekmanna z Berlina. Datowana: 9.08.1900 Szklary (Gläsersdorf).
Nasz dotychczasowy pobyt i pogoda dopisują. Pan Riekmann powinien otrzymać skrzynkę w czwartek lub w piątek. Zapraszamy do jej odbioru w sobotę. Z wyrazami szacunku.
Święciechowa utraciła prawa miejskie w 1934 roku. Została wsią, ale jej układ urbanistyczny przetrwał do dzisiaj. Nie ma już wprawdzie bram prowadzących do miasta, ale zachował się średniowieczny układ ulic z centralnie położonym rynkiem. Wszystkie stojące przy nim budynki pochodzą z XIX i XX wieku.
Trzy górne wizerunki na pocztówce ukazują przyrynkowe kamieniczki. Witryny sklepów świadczą o prowadzonej w nich działalności handlowej. Na ujęciu z prawej strony możemy odczytać słabo widoczne napisy: Gasthof (Oberża) i Fleischerei (Sklep mięsny). Na początku XX wieku budynek przy Rynku nr 1 należał do rodziny Riedel.
U dołu z lewej strony gotycka wieża kościoła farnego pw. św. Jakuba Większego. Odbudowano ją po pożarze spowodowanym przez uderzenie pioruna w 1780 roku. Pierwotnie była budowlą wolnostojącą, a jej połączenie z korpusem kościoła nastąpiło w 1. połowie w XVIII wieku. Liczy sobie 70 metrów wysokości.
Na wizerunku z prawej strony ratusz w Święciechowie ukazany w ciągu zabudowy ulicy Ułańskiej (nr 4). Jako siedziba lokalnych władz – najpierw burmistrza z radą, a następnie wójta – pełni swoje funkcje do dzisiaj. Ostatnim burmistrzem Święciechowy i pierwszym wójtem był Jan Matyla (1897–1967).
nr inw. MLH 4537
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2005 roku, zakup
D.Cz.