Pocztówka adresowana do Adolfa Bessera z Finsterwalde w Dolnych Łużycach. Datowana: Święciechowa, 5.09.1908.
Kochani rodzice! Przyjechaliśmy tutaj w pierwszym kwartale i zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci. Wyjechaliśmy z Poznania pociągiem o 6:30 i dotarliśmy do Starego Bojanowa o wpół do 10. Przed nami było 19 kilometrów marszu. Wszystko jest w porządku i nadal tak będzie. Pozdrowienia od syna i brata.
Serdeczne pozdrowienia z manewrów przesyła Twój syn Reinhard. Pozdrów wszystkich znajomych i krewnych, za 13 dni będę z Tobą.
Święciechowa uznawana jest za jedną z najstarszych osad targowych w Wielkopolsce. Założona przez benedyktynów lubińskich w XI-XII wieku posiadała skład celny, karczmę, prawo do polowań i handlu solą. Jako miasto istnieje od końca XIII lub początku XIV wieku. Najstarszą jego częścią jest rynek usytuowany na skrzyżowaniu szlaku handlowego do Poznania. Plac targowy znajdował się przed kościołem św. Jakuba. W efekcie przez kilka stuleci (do 1793 roku) południowy kwartał rynku posiadała nieregularną zabudowę.
Pocztówka ukazuje wygląd rynku z początku XX wieku. Na przestrzeni lat zmieniała się jego nawierzchnia, zniknęła większość pomp, wycięto drzewa. Zachowała się natomiast barokowa figura Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem. Rzeźba stoi obecnie na innym postumencie. Ciekawostkę stanowią reklamy widoczne na elewacji narożnej kamienicy: August Waurich Wein Bier & Liquer – Ausschank (August Waurich wino, piwo, likiery – wyszynk). Niżej, przy drzwiach reklama sklepu kolonialnego należącego do Franciszka Przybylskiego.
nr inw. MLH 4581
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2006 roku, zakup
D.Cz.