Miejscowość nosiła pierwotnie nazwę Nowa Wieś i jak wiele wsi rycerskich w ziemi wschowskiej należała do rodziny Kotwiczów. Jednym z jej właścicieli był Andrzej Krzycki (1482–1537), prepozyt kolegiaty św. Floriana w Krakowie i sekretarz królowej Bony (1494–1557). 

Najstarsza informacja na temat Sądzi pochodzą z 1497 roku. Wieś lokowano zapewne na prawie niemieckim, o czym świadczy obecność sołtysa. W średniowieczu jego dziedziczny urząd mógł być przekazywany zarówno na syna, jak i na córkę. Sołtysem mógł być szlachcic, mieszczanin lub chłop. Nie miało to większego znaczenia. Jeśli ten ostatni dobrze wypełniał swoje obowiązki, mógł być nawet wyniesiony do stanu rycerskiego. 

W Sądzi nie znajdziemy żadnych zabytkowych budowli. Jedynymi obiektami służącymi lokalnej wspólnocie były w przeszłości oberża (gościniec) i szkoła katolicka, uwiecznione na pocztówce. W szkole uczyły się dzieci z Sądzi i Krzycka. Oba budynki od dawna nie pełnią już swoich funkcji. Żaden też nie wyróżniał się na tle pozostałej zabudowy. Dzisiaj trudno nawet wskazać ich lokalizację. 

nr inw. MLPH 271
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2002 roku, dar

D.Cz.