W XIX wieku wiele polskich majątków w Poznańskiem  przeszło w ręce niemieckich właścicieli lub zostało wykupionych przez Komisję Osadniczą. W 1860 roku dobra w Trzebinach stały się własnością barona Augusta Ferdynanda von Leesen und Gotha (1804–1876), który w tym samym czasie nabył również dobra w Drzeczkowie. 

Pałac w Trzebinach wybudowano w latach 1680–1690 dla rodziny Gurowskich. Zadłużenie majątku zmusiło ówczesnych właścicieli do wprowadzenia ograniczeń i podjęcia zaskakujących kroków. W 1695 roku wszyscy poddani wsi Trzebiny i Piotrowice otrzymali zgodę na wykupienie się z poddaństwa. Wolność uzyskało wówczas kilkadziesiąt osób. 

Po 1860 roku pałac gruntownie przebudowano. Zmieniono wystrój elewacji i utworzono wewnętrzny dziedziniec. Alkierze, czy może raczej niskie wieże alkierzowe na wszystkich czterech narożnikach nawiązują do baszt średniowiecznych zamków warownych. Zmieniło się także otoczenie pałacu. Dawny ogród włoski zastąpiono parkiem krajobrazowym o regularnej kompozycji z wolno stojącymi rzeźbami i pawilonem ogrodowym (świątynią dumania). Od lat 80. XX wieku pałac jest siedzibą Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. 

nr inw. MLFa 3559/182
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2020 roku, dar

D.Cz.