Założycielem oddziału Towarzystwa był proboszcz miejscowej parafii ks. Paweł Kitzmann (1871–1914), a członkami powracający do Bukówca tzw. „westfalocy”, czyli emigranci zarobkowi z Westfalii. Celem utworzonego w 1908 roku stowarzyszenia było propagowanie akcji katolickiej wśród robotników, krzewienie kultury i mowy polskiej oraz działalność patriotyczna. Sporadycznie urządzano wykłady i pogadanki na tematy sadownicze. Organizacja była jedną z najliczniejszych w Bukówcu i liczyła około 50–60 osób, a zdarzało się, że nawet powyżej 100. Jej wieloletnim prezesem był Jan Apolinarski (1886–1952). Stowarzyszenie organizowało zabawy taneczne i uroczyście obchodziło wszystkie rocznice swojego powstania. Z kasy stowarzyszenia opłacano stypendia na utrzymanie w seminariach duchownych młodzieży z biednych chłopskich rodzin. Towarzystwo istniało do 1939 roku.

Na fotografii utrwalono zbiorowy portret kilkudziesięciu członków Towarzystwa. Wśród mężczyzn w różnym wieku siedzi ksiądz patron Ryszard Platz (1872-1954). Zdjęcie wykonano najprawdopodobniej przed salą Marcina Polocha (1872–1940). Raz w miesiącu odbywały się w niej zebrania Towarzystwa.

nr inw. B.6703
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 1994 roku, dar