Pocztówka adresowana do Richarda Krehla z Berlina. Datowana: Długie Stare, 28.7.1912.

Drogi bracie i szwagrze, pisałeś do nas, że chcesz nas odwiedzić, to bardzo miłe, ale napisz nam, o której godzinie tu będziesz. Serdeczne pozdrowienia od nas wszystkich. 

Parafia w Długich Starych istniała już w XIV stuleciu, a pierwszym znanym z imienia proboszczem był ks. Jan Szydło działający w latach 1421–1422. Jego następca, ks. Mikołaj Kołmasz, zarządzał także sąsiednią parafią w Długich Nowych. 

O istnieniu szkoły katolickiej wspominają wizytacje kanoniczne z XVIII wieku. W tym okresie uczyły się w niej dzieci z obu sąsiadujących ze sobą wiosek, a nauczyciele pełnili dodatkowo funkcję organistów. Na ich wynagrodzenie składały się m.in. datki w naturze: chleb i zboże. 

Karczmy należały do najważniejszych miejsc w każdej osadzie. Można było w nich coś zjeść, napić się, porozmawiać z sąsiadami, zorganizować wesele, czy zwykłą wiejska zabawę. Budynek oberży Stolpego służył takim właśnie celom. Stanowił także centrum życia kulturalnego. W okresie międzywojennym w lokalu odbywały się przedstawienia teatralne, a obecnie mieści się tam  sala wiejska.  

Przydrożna figura św. Jana Nepomucena stoi przy wejściu na teren parafii i pochodzi z 1742 roku. Rzeźbę umieszczono na profilowanym, wolutowym cokole. Jan Nepomucen (ok. 1340–1393) jest patronem spowiedników, a jego kult rozwijali głównie jezuici.  Pierwszy pomnik przedstawiający świętego ustawiono w Pradze na Moście Karola. 

nr inw. MLH 4831
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2015 roku, zakup

D.Cz.