Pocztówka adresowana do Richarda Krehla z Berlina. Datowana, Długie Stare, 16.12.19??

Drogi Ryszardzie! jeśli jeszcze nie wysłałeś paczki, prześlij proszę brązowe ubranie dla Herberta i niebieski płaszcz dla Bruna, który jest u nas codziennie, żeby każdy miał osłonę na zimną pogodę. […]. Jeszcze raz pozdrowienia od nas wszystkich: Matka i Robert, Marie, Bruno, Herbert. 

Najstarsza znana nazwa miejscowości została zapisana w 1322 roku jako „Luba”. W XV wieku utrwaliła się łacińska i polska nazwa Długie Stare, którą w wersji niemieckiej odnotowano jako Alt Laube

Pałac myśliwski w Długich Starych zbudowano dla rodziny Hindersin z Dalkowa na Dolnym Śląsku. Stanął w miejscu dawnej siedziby Kotwiczów-Dłuskich. Drugą kondygnację wzniesiono w konstrukcji ryglowej. Wystrój elewacji, drewniany balkon i drewniana nadstawa z porożem umieszczonym w medalionie miały w oczywisty sposób nawiązywać do tradycji łowieckich. Po 1945 roku pałac użytkowano jako magazyn. W latach 90. XX wieku został przebudowany i przeznaczony na szkołę. 

Budynek dawnej szkoły ludowej stoi przy wjeździe do wsi od strony Wschowy. Obiekt rozbudowano na przełomie XIX i XX wieku. W 1924 roku pierwszym polskim kierownikiem placówki został Ludwik Durka (1864–1945). 

Kościół parafialny pw. św. Marcina. rozbudowano w 1769 roku staraniem Ludwiki z Jabłonowskich Nieżychowskiej (1718–1806), podkomorzyny wschowskiej. Murowany obiekt otrzymał w 1809 roku kwadratową, drewnianą wieżą i przylegającą do niej cylindryczną wieżyczkę schodową. Teren wokół kościoła pełni funkcję cmentarza. Do dzisiaj zachowały się na nim groby dawnych patronów i duchownych. 

nr inw. MLH 4832
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2015 roku, zakup

D.Cz.