Pocztówka adresowana do panny Brentmann z Gromadki (niem. Gremsdorf). Datowana: Długie Stare, 28.06.1905.
Szanowna Pani! Chcielibyśmy bardzo podziękować za Twoją kartę. Cieszymy się, że bezpiecznie wróciłaś do domu. Najlepsze życzenia od nas wszystkich dla Ciebie i Twojej mamy. Z poważaniem Radusch.
Kompozycja pięciu widoków Długich Starych. W lewym górnym rogu budynek szkoły elementarnej. Pierwotnie uczono się w budynku stojącym w pobliżu plebanii. W 1864 roku zbudowano parterowy obiekt przy drodze w kierunku Wschowy, który – w związku ze wzrostem liczby uczniów – powiększono.
W czasie wojen napoleońskich plebanię wielokrotnie wykorzystywano jako miejsce zakwaterowania dla oficerów przemieszczających się armii, w tym: francuskiej, saskiej, bawarskiej, włoskiej i rosyjskiej. Obecny budynek powstał około 1848 roku staraniem księdza Józefa Schmischka (1802–1869).
Kościół parafialny pw. św. Marcina wzniesiono w XV w. z fundacji ówczesnych właścicieli wsi Kotwiczów-Dłuskich. W okresie reformacji na krótko przejęli go protestanci. Od około 1606 roku ponownie użytkowany jest przez katolików, a jego konsekracji dokonano w 1648 roku.
W lewym dolnym rogu budynek oberży Stolpego. Historia karczm w Polsce datuje się od wczesnego średniowiecza. Początkowo prawo do ich prowadzenia nadawano sołtysom. Z czasem sprzedaż trunków stała się wyłączną domeną właściciela wsi. W XIX i XX wieku była to jedną z wielu form działalności gospodarczej.
U dołu parterowy budynek leśniczówki. Budynek stoi w pewnym oddaleniu od wsi, przy linii kolejowej łączącej Leszno z Głogowem. W przeszłości leśniczy był urzędnikiem dworskim, a jego głównym obowiązkiem była ochrona lasów i organizacja polowań.
nr inw. MLH 4833
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2015 roku, zakup
D.Cz.