„Bogu w trójcy świętej jedynemu na Chwałę Przenajświętszy Matce jego na cześć i świętym Patronom swoim na ozdobę. Pod tytułem Niepokalanego Poczęcia Najświętszy Panny Maryi. Ten kościół z gruntu podmurować, sklepy wysklepić i drzewem na tejże dziedzinie zrodzonym zrobić i opaskę obmurować, wymiarować i wewnątrz kosztem i nakładem swoim własnym sporządzić i wystawić kazał Stanisław z Bnina Śmigielski herbu Łodzia dziedzic w Oporowie i jedyny podawca kościoła oporowskiego z Katarzyną herbu Rosa Zdżarowską małżonką swoją”. 

Kościół w Oporowie mógł istnieć już przed 1310 rokiem, posiadał jednak wezwanie św. Marcina i św. Klemensa i znajdował się w innym miejscu niż obecny. Pierwszym znanym z imienia plebanem był Piotr, notariusz publiczny. Wspomina o nim  dokument z 1378 roku. 

Nowy kościół powstał w 1640 roku z fundacji Stanisława Śmigielskiego (1590–1659), właściciela wsi. Świątynię wzniesiono w technice szachulcowej. Dobudowa murowanej wieży i kruchty miała miejsce na początku XIX wieku staraniem Józefa Ignacego Morawskiego (1782–1853), referendarza Księstwa Warszawskiego. Pod częścią kościoła znajduje się krypta grobowa, w której spoczywają jego dawni patroni. 

nr inw. MLFa 256
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od lata 60. XX wieku, dar

D.Cz.