Siedziba właścicieli Oporowa wielokrotnie ulegała przebudowie. Obecnie istniejący dwór wzniesiono po 1805 roku dla Wojciecha Morawskiego (–1809) lub jego syna Józefa Ignacego (1782–1853), referendarza stanu i ministra sprawiedliwości w rządzie Księstwa Warszawskiego. Kolejne prace związane z rozbudową rodowej siedziby przeprowadzono na początku XX wieku. Projekt wybitnego wielkopolskiego architekta Rogera Sławskiego (1871–1963) sprawił, że dwór zyskał dwa neobarokowe skrzydła nieco wysunięte w stosunku do starszej części budynku i parterowe przybudówki z tarasami.

Na początku października 1831 roku w Oporowie gościł wieszcz Adam Mickiewicz (1798–1855). W drodze do Warszawy – jako nauczyciel Adam Mühl – odwiedził kilka szlacheckich posiadłości. Upadek powstania listopadowego uniemożliwił mu dalszą podróż i zmusił do emigracji, ale nawiązane tu przyjaźnie przetrwały przez lata.

Dwór w Oporowie pozostawał w rękach Morawskich do 1939 roku. Jego ostatni właściciel Witold Morawski (1895–1944), został rozstrzelany przez Niemców w obozie koncentracyjnym Mauthausen.

W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od lata 60. XX wieku, dar