Pocztówka adresowana do Łukasza Ratajczaka z Berlina. Datowana: Dąbcze, 16.10.1910. Wysłana przez Piotra i Mariannę Ratajczaków. 

Kochany Bracie i Bratowa! Najprzud was wszystkich pozdrawiamy i wasze dzieci. A teras wam winszujemy zdrowia szczęścia i błogosławieństwa św., a po śmierci zbawienia wiecznego i jeszcze raz do Polski wrócili i swoje kości w naszej ziemi pochowali. Babusia wam dziękują za powinszowania i bardzo się ucieszyli, że pamiętacie o nich, macie Oporówko na drugiej stronie poznajcie Majera i oną i do miłego zobaczenia. Piotr i Maryanna Ratajczak pozd[rawiają] moje dzieci. Jadwiga Małuszewska idzie za mąż w Westfalii. Masz[…] my już posprzątali wszystko. 

Kompozycja trzech widoków Oporówka. U góry budynek wiejskiej szkoły powstałej w 1824 roku. Początkowo uczyły się w niej także dzieci z Oporowa i Luboni. Szkoła była jednoklasowa, z czterema oddziałami i jednym wychowawcą. Mężczyzna pozujący na fotografii to zapewne nauczyciel. 

W środku zajazd (niem. Gastwirtschaft) należący do Stanisława Matera. Budynek stał przy skrzyżowaniu dróg do Ponieca, Krzemieniewa, Pawłowic i Oporowa. Dogodna lokalizacja zachęcała podróżnych do postoju i krótkiego wypoczynku. Pod wizerunkiem umieszczono odręczny dopisek: „Staśkiewicz” „on” (pierwszy z lewej), „ona” (siódma z lewej). Na balkonie stoją właściciele oberży. 

U dołu niewielki, parterowy dwór – rządcówka w Oporówku, wzniesiony w 1844 roku dla właścicieli majątku Morawskich. Projekt przygotował berliński architekt Karol Würtemberg, znany również z innych realizacji na terenie Wielkopolski (m.in. Czerwona Wieś, Śliwniki, Stawiany, Kaźmierz). Obiekt został zbudowany w technice szkieletowej z ceglanym wypełnieniem. 

nr inw. MLH 4645
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2007 roku, dar

D.Cz.