Zawodowy i amatorski ruch plastyczny odrodził się w Lesznie w grudniu 1945 roku. Dzięki zaangażowaniu wielu związanych z nim twórców powstały setki prac, na których utrwalono krajobraz powiatu leszczyńskiego. Podobnie jak archiwalne fotografie przechowały dla nas obraz zmieniającego się wokół świata. 

Jednym z artystów często nawiązujących w swojej twórczości do rodzimego krajobrazu był Brunon Bortel (1929–1997). Pochodził z Bukówca Górnego, ale większą część zawodowego życia spędził w Lesznie. Jako członek Sekcji Leszczyńskich Plastyków Amatorów dał się poznać jako rysownik i ilustrator w „Przyjacielu Ludu” oraz autor Teki grafik Ratusze województwa leszczyńskiego (1976). 

W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie przechowywane są jego obrazy, grafiki i rysunki, wśród nich widok kościoła w Pawłowicach. Praca wykonana piórkiem schematycznie odwzorowuje bryłę świątyni, pozostając bardziej studium budynku niż dokończonym dziełem. Jesienny pejzaż jest tu więc w równym stopniu dokumentem, jak i artystyczną wizją plastyka. 

nr inw. ML 499
w zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 1978 roku, dar

D.Cz.