Rydzyna – (Księstwo Poznańskie.) Ordynacya imienia Książąt Sułkowskich. Miasto i zamek należące dawniej do możnej rodziny Leszczyńskich, nabył Alexander hrabia Sułkowski Łowczy Nadworny Litewski od króla Stanisława. – Syn jego Książę August Sułkowski fundował tu kościół i klasztor XX. Pijarów ze szkołami. – W roku 1755 za pozwoleniem Sejmu dobra Rydzyńskie w Ordynacyę zamienił.

Napoleon Orda (1807–1883) jest autorem ponad tysiąca akwarel i rysunków przedstawiających zabytkowe budowle na terenie dawnej Rzeczypospolitej. Rysował zabytki Galicji, Poznańskiego, Prus Królewskich, Litwy, Królestwa Polskiego i Ukrainy. Realizując swoją pasję corocznie wyruszał w podróż do kolejnych regionów kraju, utrwalając na papierze krajobrazy i budynki ważne dla dziejów państwa i narodu. Za jego życia ukazało się osiem serii rysunków i akwarel w ramach albumu noszącego wspólny tytuł: Album widoków historycznych Polski poświęconych Rodakom. W jednym z nich znalazł się litografowany widok zamku Sułkowskich w Rydzynie. Albumy powstawały w pracowni Maksymiliana Fajansa (1825–1890) w Warszawie. 

Widok Rydzyny zamieszczono w albumie poświęconym miejscom historycznym Księstwa Poznańskiego i Prus Zachodnich, który ukazał się w 1880 roku. Naturalistyczne przedstawienie monumentalnej budowli podkreśla malowniczość zamku i otaczającego go parku. Owiana romantyczną legendą siedziba Sułkowskich musiała zrobić na autorze ogromne wrażenie, podobnie jak zamek Górków w Szamotułach z basztą Czarnej Księżniczki, słynny zamek Leszczyńskich w Gołuchowie, czy klasztor benedyktynów w Trzemesznie. 

nr inw. MLS 1275
w zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2006 roku, zakup

D.Cz.