W Wielkopolsce na południowy zachód od Poznania leży miasto Rydzyna. Zamek w Rydzynie znany już był w XV w. Następni właściciele Rydzyny wystawili inny zamek, który spłonął w r. 1707, podpalony przez ruskie wojska. Dzisiejszy zamek, wybudowany w czworobok opatrzony rowem i bramami i stanowiący okazałą budowlę, jest dziełem książąt Sułkowskich, którzy w r. 1736 nabyli dobra rydzyńskie od Stanisława Leszczyńskiego, ówczesnego ich właściciela. Panowie na Rydzynie, książęta Sułkowscy byli w XIX. wieku już tylko z imienia Polakami. Olbrzymia ta ordynacja chyliła się szybko ku upadkowi, po wymarciu rodu Sułkowskich miała ona przypaść Komisji Edukacyjnej. Skorzystał z tego rząd pruski i wystąpiwszy jako następca i spadkobierca Komisji Edukacyjnej, przywłaszczył sobie te fundacje w r. 1910, ku żalowi całego narodu polskiego. Obecnie dobra należą do rządu polskiego, a w zamku istnieje wzorowa szkoła średnia. 

Średniowieczną warownię w Rydzynie wzniesiono dla Jana z Czerniny (1360–1423). Składała się z budynku mieszkalnego, budynku gospodarczego i wieży bramnej z mostem zwodzonym. Pozostałą część dziedzińca otaczał mur obronny. Przebudowę zamku w latach 1685–1695 prowadzono dla Rafała Leszczyńskiego (1650–1703), wojewody poznańskiego i starosty generalnego Wielkopolski. Okazała siedziba magnacka otrzymała barokowy wystrój, a nad całością prac czuwał nadworny architekt królewski Szymon Józef Belotti (–1708). Na zlecenie Leszczyńskiego w zamku powstał zespół apartamentów i sal paradnych na skalę wcześniej w Polsce niespotykaną, nawet w rezydencjach królewskich. Obiekt częściowo spłonął w 1707 roku.

Kolejną przebudowę zlecił Aleksander Józef Sułkowski (1695–1762) w latach 1742–1745. W ramach prowadzonych prac powiększono wyspę zamkową i założono nową fosę z mostem kamiennym. Ujednolicono elewacje zamku, odbudowano salę balową i częściowo przekształcono wnętrza dzieląc je na mniejsze pokoje i korytarze. Od połowy XVIII wieku przebudowany zamek przetrwał w niezmienionej formie do czasów obecnych. 

nr inw. MLH 4492
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2004 roku, zakup

D.Cz.