Koło śpiewacze im. Feliksa Nowowiejskiego powstało w sierpniu 1921 roku. Przez cały okres międzywojenny stanowiło ważny ośrodek życia kulturalnego. Liczba członków wahała się od 40 do 60 osób. Działalność zespołu obejmowała popisy chóralne, organizację dożynek gromadzkich, przedstawienia teatralne, zabawy sylwestrowe i wycieczki – tak zwane „majówki”. Od 1927 roku honorowym prezesem Koła był mieszkający w Poznaniu kompozytor i dyrygent Feliks Nowowiejski (1877–1946). W działalność chóru zaangażowanych było wielu mieszkańców Zaborowa i kilku prowadzących go dyrygentów. W czasie niemieckiej okupacji majątek Koła przechowali: Elżbieta Sędłak, Marcin Staff i Stefan Kapała. 13 maja 1945 roku zespół został reaktywowany.

Fotografię wykonano z okazji 15. rocznicy działalności chóru. Kilkudziesięcioosobowy zespół pozuje na tle budynków mieszkalnych przy Rynku Zaborowskim. Podczas obchodów jubileuszu chór wykonał kilka utworów, m.in. pieśń pt. „Zalecanka”, skomponowaną przez Feliksa Nowowiejskiego i pieśni z nowo wydanych „Śpiewników Morskich” autorstwa patrona zespołu.

nr inw. MLH 3642
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 1985 roku, dar