Pocztówka adresowana do panny Klary Hube z Fürth w Bawarii. Wysłana przez Annę Fluche.
Byłam w domu na Boże Narodzenie. Mam nadzieję, że z Twoim zdrowiem wszystko dobrze. Może napiszesz do mnie od razu. Serdeczne pozdrowienia przesyła kochanej cioci siostrzenica.
Miejscowość po raz pierwszy wymieniono w dokumencie z 1425 roku. Wieś należała wówczas do Zbarzewskich i Kotwiczów. W późniejszym okresie często zmieniała właścicieli, ale do końca XIX wieku była w posiadaniu polskich rodów szlacheckich, m.in. Nieżychowskich, Kierskich i Mielęckich. Na wizerunku umieszczonym w lewym górnym rogu widać eklektyczny pałacu wzniesionego w 1902 roku dla ostatniego właściciela majątku Aleksandra Höricha. Po 1920 roku dobra przeszły na własność Skarbu Państwa.
Późnogotycki, jednonawowy kościół pw. Najświętszej Marii Panny zbudowano w 1470 roku z fundacji ówczesnych właścicieli wsi Rotenburgów-Zbarzewskich. W okresie reformacji świątynia na krótko przeszła w ręce protestantów. Początkowo parafia nosiła wezwanie Matki Boskiej, zmiana nastąpiła w XVIII wieku.
Oberża i agencja pocztowa stała przy skrzyżowaniu z szosą w kierunku Wschowy. Na elewacji zawieszona jest tabliczka z godłem Prus, a powyżej namalowany szyld w języku niemieckim: Altwasser’s Gasthof (Oberża Altwassera). W parterowej części budynku mieściła się wiejska sala zabaw. Kilka lat temu obiekty wyburzono.
Pocztówkę dopełnia wizerunek znajdującej się w sąsiedztwie kościoła plebanii. Wszystkie prezentowane budynki ukazane zostały w szacie zimowej.
nr inw. MLH 4538
W zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 2005 roku, zakup
D.Cz.